Jedi, Postavy, Sith

Darth Vader – Anakin Skywalker

Darth Vader je jednou z najznámejších postáv zo ságy Star Wars. Rytier Jedaiov pôvodným menom Anakin Skywalker, ktorý sa neskôr dal zlákať na temnú stranu sily a prijal nielen nové myslenie, ale aj nové meno a telo, je jednoznačne jednou z najsilnejších postáv Star Wars.

Anakin Skywalker

Anakin vyrástol na opustenej planéte Tatooine. Syn otrokyne Shmi pracoval ako pomocník v obchode so súčiastkami a robotmi. Ako malý chlapec pomohol Padmé Amidale, kráľovnej z planéty Naboo, a dvojici rytierov Jedi v bojoch proti Obchodnej federácii s armádou droidov. Pre jeho zvláštne schopnosti a obrovskú koncentráciu midichlorianov ho Qui-Gon vyslobodil z otroctva a Jedi rytieri ho prijali za žiaka (padawana). Skvelý pilot okamžite vzbudí veľkú pozornosť a stáva sa jedným z najvýznamnejších bojovníkov v galaxii.

Po boku Obi-Wana Kenobiho bojuje za Republiku a viackrát zachráni život princeznej Amidale, do ktorej sa už v mladosti zamiloval. Napriek tomu, že láska a emócie nepatrili k rádu Jedi, tajne sa s Padmé oženil. Mal s ňou dvojčatá – syna Luka a dcéru Leiu, ktorých po pôrode a smrti Padmé museli schovať pred ním samotným do bezpečia.

Darth Vader

Anakin opakovane poruší pravidlá Jedi, keď sa ho zmocní hnev, strach a nenávisť. Počas vojny Republiky so separatistmi sa rozhodne bojovať proti vlastným, aby získal moc nad životom a smrťou v snahe zachrániť Padmé. Podľahne Temnej strane Sily a zasvätí sa učeniu Sithského lorda Dartha Sidiousa. Práve Sith mu zachráni život po súboji s Obi-Wanom, ktorý ho v súboji zmrzačí. Darth Sidious mu dá okrem čiernej uniformy, robotických končatín aj meno Darth Vader.  Ako pravá ruka obávaného Imperátora Palpatina – Dartha Sidiousa premení Anakin Republiku na Galaktické Impérium.

Darth Vader (napriek tomu, že je skôr stroj ako človek) zdokonaľuje svoje sithské schopnosti a podľa legendy by mal byť vyvolený –  Jedi, ktorý vráti rovnováhu do sily. Na konci epizódy 6 – Návrat Jediho sa nedokáže pozerať, ako Darth Sidious zabíja jeho syna Luka a pomstí ho. Zabitím Imperátora Dartha Sidiousa sa Darth Vader vráti na svetlú stranu Sily tesne pred svojou smrťou.

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

one × one =