Jedi, Postavy

Luke Skywalker

Luke Skywalker

Klúčová postava prvých 3 filmov Star Wars. Syn jedného z najmocnejších Jedi rytierov, Anakina Skywalkera a senátorky Padmé Amidala vyrastal na Tattoine a pracoval na farme svojich adoptívnych rodičov Owen a Beru Lars a pod drobnohľadom Obi-Wana Kenobiho.

Skywalker bol nadšený pilot a preto nechcel premárniť život na zabudnutej planéte Tattoine. Jeho osud zmení kúpa dvoch robotov R2-D2 a C-3PO. Tých poslala princezná Leia (Lukova dvojička) na planétu, aby odovzdali plány novej ničivej zbrane (Hviezda smrti) Obi-Wanovi. Impérium po robotoch pátra a keďže stopy vedú k rodine Larsovcov. Luke už prichádza neskoro a rodina je zavraždená. Spolu s Obi-Wanom sa vyberú na Alderaan pomôcť rebelom. Najmú si loď od známeho pašeráka Han Sola so svojim parťákom Chewbacca, veľkým chlpatým Wookiem.

Obi-Wan začne jeho školenie na rytiera Jedi najprv osobne, po smrti v súboji s Darthom Vaderom neskôr ako duch, komunikujúci s Lukom prostredníctvom sily. Luke vďaka sile dokáže ako jediný prekonať obranu nepriateľa a zničiť hviezdu smrti.

Darth Vader sa snaží Luka roky nájsť, avšak on pokračuje vo výcviku v močarinovej opustenej planéte Dagobah s majstrom Yoda. Napriek tomu, že svoj výcvik ešte nedokončil, ocitne sa v súboji s Darthom Vaderom. Vader mu svetelným mečom odťne ruku a prezradí, že je jeho otcom.

Lukovi sa podarí zachrániť a neskôr v ďalšom súboji s otcom dokáže vyrovnane bojovať. Nakoniec sa mu podarí Dartha Vadera premôcť. V momente, kedy sa ho snaží Imperátor Palpatine (Darth Sidious) presvedčiť na temnú stranu alebo zabiť, sa Darth Vader zľutuje a Luka zachráni. Zabije Dartha Sidiousa aj za cenu svojho života, čím vráti mier a rovnováhu sily.

Lukovi sa podarí založiť nový Jedi Chrám v snahe obnoviť rád. Zradí ho však vlastný synovec Ben Solo. Ben je syn Leii Skywalker a Hana Sola, vnuk Anakina, ktorý taktiež podlahne temnej strane a získa meno Kylo Ren.

V epizóde 7 – sila sa prebúdza sa o roky neskôr sa s Lukom stretáva mladá Rey, ktorá ho nájde vďaka stratenej mape z robota R2-D2.

3 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

10 − one =