Planéty

Tatooine – planéta púšte a hrdinov

Nehostinná planéta s dvomi slnkami posiata piesočnými dunami a púšťou sa nachádza na vonkajšom obvode Star Wars vesmíru (Outer Rim). Rotácia okolo osi (deň) trvá 23 hodín a okolo sĺnk (rok) 304 dní. Tatooine je takmer úplne pod nadvládou gansgterského klanu Hutt aj vzhľadom na svoju bezvýzamnú polohu a vzdialenosť 43 tisíc sveteľných rokov od Core planét republiky. Aj preto sa na planéte Tatooine veľmi dobre darý gamblingu (špeciálne na preteky lietajúcich klzákoch), či otroctvu. Aby obyvatelia prežili potrebujú vodu, ktorú väčšina farmárov ziskáva z kondenzačných veží (Moisture Vaporator), ktoré špeciálnym nastavením dokážu vytvárať vodu z teplého podnebia.

Tatooine - stanice na výrobu vody
Stanice na výrobu vody – zdroj wikimedia

Najznámejšie miesto, ktoré sa objavuje vo viacerých epizódach hviezdnych vojen je mesto Mos Eisley. Práve tu sa nachádza aj povestný bar Cantina, kde Luke Skywalker a Obi-Wan Kenobi spoznávajú svojich pilotov Han Sola a Chewbacca. Ďalším väčším mestom je Mos Espa, ktoré podobne ako Eisley navštevujú rôzni tuláci, kriminálnici a vesmírni pašeráci.

via GIPHY

Mimo osídlených miest je Tatooine nebezpečná krajina, kde číha nebezpečie za každou piesočnou dunou. Od hrozivých piesočných búrok, cez pirátske útoky Tusken Raiderov, či malých zbojníkov Jawa v plášťoch.

Najznámejší obyvatelia planéty Tatooine:

V prequel trilógii na Tatooine vyrastal Anakin Skywalker, neskôr odchádza do chrámu Jedi, avšak jeho mama Shmi ostáva v otroctve na opustenej planéte. O desiatky rokov neskôr na Tatooine ukryje Obi-Wan Kenobi Luka Skywalkera. V kantíne hrá povestná skupina hlavatých bithov s názvom Figrin Da’n and the Modal Nodes.

Najrozšírenejšie živočíchy na Tatooine:

Ak ste si zabudli svoje vznášadlo, na prepravu najlepšie poslúžia zvieratá ako Eopie (pripomínajúce niečo medzi veľkou lamou a ťavou), zelenú obludku menom Dewback, Jawovia sa často prepravovali na ešte trošku väčších “dinosauríkoch” menom Ronto.

Dewback - zdroj Flickr, Brickset
Dewback – zdroj Flickr, Brickset

Jaba Hutt mal ako domáce zvieratko kríženca opice a plaza, gigantický púštny červ Sarlacc bol skvelý nástroj, ako sa zbaviť nepohodlných neplatičov. Tuskeni zas obľubovali ako dopravné prostriedky chlpaté a rohaté Banthy.

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × 4 =