Jedi, Postavy

Qui-Gon Jinn

Qui-Gon Jinn je jedným z hlavných hrdinov Epizódy 1 – Skrytá hrozba. Qui-Gon je veľmi skúsený Master Jedi, člen Jedi rady a učiteľ mladého Obi-Wan Kenobiho.

Mladý Qui Gon Jinn

Život Qui-Gona je opísaný najmä v knihách “Jedi Apprentice”. Jeho učiteľom bol Gróf Dooku, ktorý si ho vybral pre neuveriteľné schopnosti. Jinnov neskorší žiak Xanatos sa po rokoch tréningu obráti proti svojmu učiteľovi a prechádza na temnú stranu sily. Jinn preto už nikdy nechce žiadneho žiaka. Až 12 rokov pred Skrytou hrozbou ho Yoda prehovára, aby si zobral ďalšieho žiaka. Pri sledovaní turnaja študentov v Jedi Chráme Qui-Gona upúta 12-ročný Obi-Wan Kenobi. Ohromný talent je však v kontraste s neovládaným hnevom, a preto sa Qui-Gon zdráha  trénovať chlapca. Všetko sa zmení na misii v Bandoomer, kde spolu bojujú proti kriminálnym organizáciám a bývalému Qui-Gonovmu žiakovi Xanatosovi.

Priateľstvo oboch mužov prerastie rokmi do takmer otcovského puta. V epizóde 1 sa ocitnú na planéte Naboo, kde majú vyriešiť politický konflikt s obchodnou federáciou. Pri blokáde planéty sa  pokúsia zachrániť aspoň kráľovnú Padmé Amidalu. Kvôli poškodenej lodi sa neskôr ocitnú na planéte Tatooine, kde Qui-Gon objaví mladého Anakina Skywalkera.

Práve tréning Anakina Skywalkera je posledným želaním umierajúceho Qui-Gona, ktorého v súboji so sveteľnými mečmi premôže Darth Maul. Jeho smrť pomstí mladý Obi-Wan. Neskôr sa Qui-Gon objavuje už len ako duch alebo hlas, ktorý s vybranými Jedi rytiermi komunikuje prostredníctvom sily.

Meno Qui-Gon Jinn

Doslovný preklad by bol “Strážny duch žijúcej sily”. Pôvod v čínskom qigong (气功 alebo 氣功), tréning bojového umenia spojené s meditáciou a cvikmi na dosiahnutie spirituality, zdravia a rovnováhy. Jinn (džin) pochádza z arabčiny – duch, alebo z čínštiny, kde jin (勁) znamená sila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 1 =