Droid, Postavy

R2-D2, Artoo Detoo

R2-D2 (foneticky Artoo-Detoo) je astro-mechanický robot v diele Star Wars od Georga Lucasa. Hlavných hrdinov Lucasovho diela zachráni v desiatkach situácií a vystupuje vo všetkých sfilmovaných epizódach.

Svojský a ikonický bielo-modrý kužeľovitý robot patrí nielen medzi hlavných hrdinov aj medzi najobľúbenejších. Keďže komunikuje len formou tónov a piskľavých zvukov, najčastejšie chodí v sprievode robotického protokol-droida C-3PO, ktorý je jeho priateľom a tlmočníkom vo všetkých 7-dieloch.

V úvode R2-D2 slúži Padmé Amidale na planéte Naboo, neskôr pomáha Anakinovi Skywalkerovi na mnohých Jedi misiách. Neskôr sa medzi jeho majiteľov zaradia aj Obi-Wan Kenobi, princezná Leia Organa, či  Luke Skywalker. Okrem množstva technických schopností – hackovania rôznych počítačov a schopnosti opravovať vesmírne lode, dokáže svojich nepriateľov prekvapiť množstvom “nečakaných” funkcií (zručností).

Prečo R2-D2?

Meno je samozrejme odvodené zo skratky, avšak jej pôvod je naozaj nevšedný. Údajne keď Lucas driemal pri písaní scénaru k Star Wars, zvukár pri komunikácii s kolegami povedal skratku R-2-D-2 v súvislosti s “Reel 2, Dialog Track 2”. Lukas sa prebral, spýtal sa, čo to znamená, poznamenal, že je to skvelé meno a opäť zaspal. Aj keď sa to možno nezdá, v pôvodnej trilógii hral malého robota anglický herec Kenny Baker. V novších dieloch herec pôsobil najmä ako konzultant, keďže väčšinu záberov tvorí počítačová animácia.

Kenny Baker R2-D2
source: instagram

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 × three =