Postavy, Rasy a druhy

Rasy a druhy v Star Wars

Na konci sedemdesiatych rokov sa na plátne objavil Luke Skywalker vo vesmíre Georga Lucasa obklopený desiatkami rôznych exotických tvorov, futuristických zbraní a dopravných prostriedkov a miest ako z fantastických snov. Mnohé rasy boli skvelé masky hercov, bábky a postavy pripomínajúce zvieratá. V ďalšej trilógii sa vďaka pokrokom v počítačovej grafike otvorili ďalšie možnosti a Star Wars vesmír má tak desiatky rôznych zjavov, hrdinov aj negatívnych zločincov. Aby sme sa nehádali, ktoré sú dôležitejšie rasy, sú druhy zoradené podľa abecedy.

Najznámejšie Star Wars rasy a postavy

Bith

Bith je rasa mierumilovných, evolučne vyspelých a civilizovaných craniopodov sa vyznačovali veľkou hlavou bez vlasov s veľkými očami, bez nosa a s veľmi dobrým sluchom. Rodáci z planéty Clak’dor merali okolo 1,5-1,75 metra, boli intilektuáli a často pôsobili ako vedci, inžinieri, konzultanti, umelci a muzikanti. Bedzi najznámejších patrili práve muzikanti skupiny Modal Nodes z kantíny na planéte Tattoine, či Sith Darth Tenebrous.

Bothan

Bothani boli chlpatí asi 1.5 metra vysokí a tvárou pripominali zväčša levov, či psov. Vynikajúci politici a špióni boli zapletení vo viacerých galaktických konflinktoch.

Chagrian

Rasa podobná Twi’lekom s 4 rohmi na hlave, dvomi smerujúcimi hore a dvomi popri krku nadol. Medzi najvýznamnejších Chagrianov patril poradca Palpatina Mas Amedda.

Dathomir

Čarodejnícky Klan Nightsisters matky Talzin na planéte Dathomir, ktorí žili spolu so zabrakmi označovanými ako Nightbrothers. Medzi najznámejšie postavy patrí Talzin a Asajj Ventress.

Devaronian

Rohatí humanoidi pochádzajúci z planéty Devaron mali rohy na odstrašenie predátorov. Aj keď informácie zo zákulisia natáčania Epizódy 4 hovoria skôr o tom, že pre scénu v kantine nebolo dostatok kostýmov pre mimozemšťanov, tak použili kostým čerta.

Dug

Jedným z hlavných predstaviteľov tejto rasy bol Sebulba, skvelý a prefíkaný jazdec z epizódy 1, skrytá hrozba. Objavujú sa až v nových epizódach, keďže chodia na predných nohách, čo bolo predým nemožné nahrať pomocou hercov.

Ewok

Malí rozkošní medvedíci vysoký asi 1 meter s váhou okolo 50kg bojovali svojimi primitívnymi zbraňami (oštepmi, kameňmi, atď). Ich úlohou bolo ukázať, že aj v Galaktickom impériu žili aj menej technologicky pokročilé civilizácie a rasy. Ewokovia zohrali kľúčovú rolu v bitke o Endor proti Impériu v originálnej Star Wars trilógii.

Gamorrean

Gamorreani boli kríženci ľudí pripomínajúci skôr prasa, pôsobili vo filmoch ako bodyguardi v paláci Jabbu Hutt.

Geonosian

Hmyz pripomínajúci Geonosiani boli v Galaktickej republike známi najmä ako skvelí konštruktéri droidov. Niektoré druhy mali krídla, iné štandardne chodili.

Gungan

Gungan Jar Jar Binks vyvolal veľmi zmiešané reakcie po uverejnení novej trilógie star wars. Tváre pripomínajúce bylinožravých dinosaurov s dlhými ušami žili na planéte Naboo.

Hutt

Aj keď mnohí poznajú len zeleného obrovského slizského Jabbu, v príbehoch star wars sa objavuje aj mnoho ďalších členov tohto silného klanu. Huttovci na mnohých planétach ovládali gambling, či otroctvo.

Ithorian

Ithoriani boli prezývaní aj kladivohlavci, pre dlhý krk a hlavu v tvare T.

Jawa

Ako prví “mimozemšťania” sa na plátne v 1977 objavili práve mysteriózni Jawovia. Jawa je meter vysoký hnedý plášť s kapucou, v ktorom sa niekde skrýva 30 kilový púštny smetiar, ktorý zbiera čokoľvek, čo sa dá predať. Miesto tváre vidíte len svietiť dve žlté oči v tme.

Kaminoan

Viac ako dva metre vysoké elegantné a izolované postavy Kaminoanov sa zapísali do histórie Star Wars najmä ako šikovní producenti klonov.

Lasat

Rasa Lasat je známa najmä z hry “Tatooine Manhunt” a neskôr z animovaného seriálu Star Wars Rebels.

Lurmens

Rasa pripomínajúca lemurov známa najmä z animovaného filmu Clone Wars. Podobne ako Separatistický droid Destroyer, aj lurmeni sa vedeli najrýchlejšie pohybovať zbalený do klbka 😉

Mon Calamari

Admiral Ackbar s jeho slávnou vetou “je to pasca” patrí medzi najznámejších predstaviteľov rasy mon calamari pripomínajúcich rybaciu hlavu.

Muun

Chudí a vysokí humanoidi z planéty Muunilist, ktorá svoje bohatstvo získala najmä z nerastných surovín a minerálov. Muuni ovládali mnohé planéty vďaka InterGalactickému bankovému klanu. Skvelé finančné, ekonomické a matematické schopnosti ich radili do vrcholných pozícií, medzi najznámejších patril Hego Damask, mocný sith Darth Plagueis.

Nautolan

Najznámejším predstaviteľom Nautolanov bol rytier Jedi Kit Fisto, člen Jedi rady. Najčastejšie ich vystihuje zelená koža a chápadlá pripomínajúce vlasy.

Neimoidian

Červené a ružové oči na zelenej, alebo šedej koži tváre pripomínajú skôr plazy. Obyvatelia z planét Cato/ Deko /Koru Neimodia sa vyznačovali obrovským materiálnym bohatstvom, zbabelosťou a chamtivosťou. Medzi najznámejších patria členovia obchodnej federácie Nute Gunray a Rune Haako, ktorí spolu s inými separatistami vyvolali vojnu klonov.

Rodian

Ak si pamätáte kontroverznú scénu, kde Han Solo v kantíne na planéte Tattoine zastrelý nájomného vraha Greedo, tak poznáte Rodianov. Zelená tvár so zvláštnymi ušami a anténkami s obrovskými očami je nezabudnuteľná.

Sullustan

Sullustani boli najmä výborní piloti a navigátori.

Togruta

Rasa podobná Twi’lekom sa odlišuje najmä modrobielym pásom na koži. Najznámejšou Togrutou bola Ahsoka Tano v animovanom filme Clone Wars ako učeň Anakina Skywalkera.

Tusken – Piesoční ľudia

Tuskeni, púštni a piesoční ľudia, prezývaní aj Tusken zlodeji žili najmä v dunách na planéte Tatooine. Zohrali dôležitú rolu v živote Anakina Skywalkera, keď zabili jeho matku. Medzi najznámejších Tuskenov patrí A-Yark, či URoRRuR’R’R. Od malička sa zabaľovali a fačovali do látok, ktoré ich chránili pred púštnym pieskom a ich zbraňou bola najmä Gaderffii.

Twi’lek

Jedna z najrozšírenejších rás v Star Wars ságe. Medzi najvýznamnejšíe Twi’lek postavy patrí Bib Fortuna ako sluha Jabbu Hutt.

Utapauan

Hrozivo vyzerajúce zjazvené tváre sa objavujú v Pomste Sithov aj v sérii Rebels najmä na planéte Mustafar.

Wookie

Wookies mali byť najprv podobní psovi – aljašskému malamutovy Indiana, ktorého mal George Lucas. Rasa wookie znamená v preklade ľudia zo stromov a pochádzali z planéty Kashyyyk. Obrovský chlpáči boli mocní, ale napriek svojmu vzhľadu veľmi priateľskí. Najznámejší Wookie je co-pilot Hana Sola, Chewbacca.

Yoda

Yoda je ako jeden z mála hlavných hrdinov z neznámej rasy.

Yuzzum

Bezkrkí, chlpatí a malí humanoidi z lesov Endoru.

Zabrak

Rasa zabrak pochádzala z planéty Iridionia a preto sa niekedy volali aj Iridoniani. Tvory veľmi blízke ľuďom odlišovali najmä rohy na hlave, časté tetovania a ich dve srdcia.  Aj keď najznámejší Zabrak bol sith Darth Maul, pochádzal z Dathomiru ako dieťa Nightsister, za hlavného by sa dal považovať napríklad jedi Eeth Koth.

zdroje: YouTube, Wikia

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

10 + 7 =