Jedi, Postavy

Yoda

Majster Yoda je najstarší a najsilnejší Jedi v legendárnej ságe o fiktívnom svete Star Wars. Objavuje sa takmer vo všetkých epizódach a napriek tomu je jeho postava jedna z najzáhadnejších. Hlavný člen rady Jediov, generál armády viac ako 800 rokov učil mnohých Jedi rytierov. V epizóde 3 sa mu ako jednému z mála podarí zachrániť pri poprave Jedi kódom 66.

Ani v Star wars knihách ani vo filmoch sa nedozviete nič o Yodovej rase, či planéte, z ktorej pochádza. V Star Wars sa síce objavujú aj ďalšie postavy rovnakej rasy, no len Joda má niektoré vlastnosti, ktoré ho odlišujú od ostatných. Jeho zaujímavá vetná konštrukcia (predmet, podmet, sloveso) sa stala legendárnou.

Yoda trénoval nielen mladých študentov v chráme, ale jeho padawanmi (žiakmi) boli aj najmocnejší Jedi rytieri, ako gróf Dooku, Mace Windu, Kit Fisto alebo legendárny Luke Skywalker.

 

Bábka, alebo počítačová animácia?

Pôvodne mal byť Yoda modrý, mal sa volať úplne inakšie a mala ho hrať malá opica. Našťastie do finálnej podoby sa dostal malý zelený ušatý škriatok, ktorého dabuje Frank Oz. Frank je bábkar a v epizódach 1, 4, 5, 6 nahral väčšinu scén.  Finálnu podobu určil make-up umelec Stuart Freeborn. Ten pri výrobe Yodovej tváre vychádzal zo svojej tváre, ktorú doplnil črtami Alberta Einsteina. Až v Epizódach 2 a 3 sa vďaka počítačovej grafike Yoda mohol ukázať ako skvelý bojovník.

10 zaujímavosti o majstrovi Yoda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × 5 =