Ľudia, Postavy

Han Solo

Han Solo (Harrison Ford) je v Star Wars vesmírny pašerák, ktorý sa stane jedným z lídrov rebelských vojsk Aliance na záchranu republiky v galaktickej občianskej vojne.

Han Solo v originálnej Trilógii

Ako pašerák robil zväčša pre známeho gangstera Jabba Hutt vo svojej špeciálne upravenej vesmírnej lodi Millennium Falcon. Túto loď vyhrá v kartách od priateľa a pašeráka Landa Calrissiana. Jeho neoddeliteľného parťáka tvorí obrovský Wookie Chewbacca, ktorý Hana sprevádza vo všetkých epizódach originálnej trilógie ságy Star Wars.

loď milenium falcon - Han Solo a Chewbacca

Solo sa dostane na čierny zoznam potom, ako sa zbaví pašovaného tovaru, aby sa vyhol nepríjemnostiam s Impériom. Dlží tak Jabbovi obrovský majetok, čo ho prinúti vydať sa na riskantnú cestu s Luke Skywalkerom a Obi-Wanom Kenobi. Tajomných spiritualistických pasažierov na ceste na Alderaan sprevádzajú aj droidi R2-D2 a C-3PO. Miesto pristátia na Alderaane sa ich spoločné dobrodružstvo začne v roji meteoritov a na hviezde smrti. Spolu s Lukom najprv zachránia Princeznú Leiu a neskôr v službách Rebelov pomôže Lukovi zničiť Hviezdu smrti, aj v bitke o Hoth.

Po spomínaných vesmírnych bitkách sa vyberú aj s Leiou do mesta oblakov priateľa Landa Calrissiana. Je to však Pasca, ktorá ma prilákať Luka do rúk Dartha Vadera. Han Solo je zamrazený do karbonitu a Bobba Fett ho doručí Jabbovi na Tatooine. Luke s priateľmi ho zachránia  a Han Solo sa stáva veliteľom v bitke o Endor.

Han Solo v sequel Trilógii

Po výhre nad impériom a smrti sithov sa ožení s Leiou Organa a majú syna Bena. Vzhľadom na Lein pôvod Ben tiež cíti všade prítomnú silu a začína sa u Luka učiť za Jedi rytiera. Ben sa však pod vplyvom Snokea obráti na temnú stranu a zabije mladých Jedi učňov. Neskôr práve Ben pod menom Kylo Ren vedie vojská Prvého Rádu proti novej Republike.

Han Solo sa nevie vyrovnať so stratou syna, opäť s Chewbaccom pašujú a zapletú sa do mnohých problémov. V epizóde 7 sa stretne s mladou Rey, vďaka ktorej sa po rokoch opäť ocitnú na palube Millenium Falcon. Han Solo sa snaží zničiť pokročilú vojnovú zbrať Starkiller base podobne ako voľakedy bojovali proti hviezde smrti. Pri boji sa ocitne zoči voči Kylovi. Pokúsi sa zachrániť svojho syna a strhnúť ho opäť na svetlú stranu, čo ho však stojí vlastný život.

Aký je Han Solo človek?

Han je cynický egoista, ktorý sa nezaujíma o nič iné, ako zarobiť peniaze a zachrániť si život. Avšak napriek povrchnosti a ignorácii je Solo veľmi odvážny a vie byť aj lojálny k svojim pravým priateľom. Krátky sumár jeho príbehu vo hviezdnych vojnách si môžete pozrieť dolu vo videu.

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

six + 19 =

Send this to friend