Vozidlá, lode a zbrane

Millennium Falcon – najrýchlejší náklaďák galaxie

V doslovnom preklade “sokol tisícročia” patrí medzi najznámejšie dopravné prostriedky vo hviezdnej ságe Star Wars. Millennium Falcon je navonok prostá až ošarpaná nákladná loď typu YT-1300 a u mnohých vyvolávala pochybnosti. Vďaka mnohým úpravám však napriek vzhľadu dosahovala rýchlosť až 1050 km/h (podobne ako X-wing stíhačky). Patrila tak medzi najrýchlejšie vesmírne nákladné lode, s ktorými sa hrdinovia hviezdnych vojen stretávajú.

Millennium Falcon vystriedal počas epizód 4,5,6,7 viacerých majiteľov. Han Solo vyhral loď v kartách od priateľa Landa Calrissiana. Títo vesmírni pašeráci upravili loď tak, aby dokázala prenášať aj riskantnejší náklad a tovar naprieč galaxiou. Práve pre riskantné zásielky mal sokol upravené motory pre obrovskú rýchlosť, špeciálne ochranné mechanizmy ako silné štíty a flexibilnú palebnú silu. Množstvo úprav spôsobilo, že každý hyperskok do rýchlosti svetla bolo dobrodružstvo. V cockpite vždy blikali nejaké kontrolky a rozumeli jej najlepšie piloti Han Solo a jeho wookie parťák Chewbacca.

Millennium Falcon vo filmoch Star Wars

Prvý krát sa objavuje na scéne v epizóde 4 – nová nádej, keď Obi-Wan s Lukom hľadajú rýchlu loď, ktorá ich dostane na Alderaan.  Napriek tomu, že vyzerá ako keby sa mala rozpadnúť, Han presviedča tajomných pasažierov, že ide o nesmierne rýchlu vesmírnu loď. Presvedčí ich argument, že dokáže spraviť Kessel run za menej ako 12 parsecs. Falcon hrá dôležitú rolu pri súbojoch s impériom a najmä v boji proti hrozivej základni Hviezde smrti.

Po bitkách proti Impériu slúži Millennium Falcon novej Republike v mnohých misiách. Neskôr Han a “Žvejk” loď stratia a na jej palubu sa dostanú až po rokoch hľadania. Millenium Falcon putoval z rúk Gannis Ducaina k bande Irving Boys až kým neskončila na opustenej planéte Jakku, odkiaľ na nej utečú Rey a Finn v Epizóde 7 priamo do rúk Han Sola a Chewbaccu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

seventeen − four =

Send this to friend