Vozidlá, lode a zbrane

TIE Fighter, Bomber a Interceptor

TIE Fighter Stíhačky impéria z hviezdnych vojen boli niečo, čo na konci sedemdesiatych rokov muselo poblázniť každého fanúšika lietadiel. Symbol Galaktického impéria s extrémne dobrou manévrovateľnosťou a krátkym doletom určené pre jedného pilota budili strach v každom nepriateľovi.  Vo hviezdnych vojnách sú však desiatky rôznych druhov a variant TIE stíhačiek.

TIE Fighter

Koncept štúdia ILM s šesťuholníkovými panelmi spojenými guľovým cockpitom sa Georgovi Lucasovi ihneď zapáčil. Pôvodne modré stíhačky však kvôli natáčaniu pred modrým plátnom museli spraviť sivé. Ich zvláštny zvuk je kombináciou slonieho revu s autom na mokrom povrchu. Väčšina scén vychádzala z bojov z druhej svetovej vojny, kde vymenili reálne stíhačky za X-wingy, Millenium Falcon, či práve TIE fightery.

Tie fighter má 9 metrov, 2 iónové motory a dosahuje rýchlosť 1 200 km/h. V epizóde 7 sa dizajnéry snažili ponechať vzhľad veľmi podobný a skôr naznačiť vylepšenia v materiáloch a technológiach za desiatky rokov medzi jednotlivými udalosťami.

TIE Bomber

Na rozdiel od TIE Fightera je bombardér TIE bomber dlhý 9,2 metra so zahnutými krídlami. TIE bomber má síce rovnako 2 iónové motory, ale je pomalší (max 850 km /h), keďže nesie omnoho väčšiu palebnú silu. Okrem laserových kanónov disponuje aj protónovými bombami a raketami.

TIE Interceptor

Agresívne špicaté krídla, dĺžka 9,6 metra a rýchlosť až 1250 km/h v kombinácii s 6 laserovými delami predurčovala TIE Interceptor na rýchle zdolanie nepriateľských stíhačiek. Agresívny bojový stroj zameraný na útok na krátke vzdialenosti, keďže tieto stíhačky boli bez hyperpohonu a mali veľmi slabé štíty.

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

six + seventeen =

Send this to friend