Filmy, Prequel Trilógia

Epizóda 2 – Klony útočia (Attack of the Clones, 2002)

epizóda 2 - klony útočia

Epizóda 2: Attack of the Clones

Desať rokov po invázii na planétu Naboo je Galaktická Republika opäť v ohrození. Bývalý rytier Jedi prešiel na temnú stranu sily – z grófa Dooku sa stal Lord Tyranus. Z mladej Padmé Amidaly sa stala významná senátorka. Práve ona pomáha odhlasovať vytvorenie armády na pomoc proti hrozbám. Jedi rytieri Obi-Wan Kenobi a jeho učeň Anakin Skywalker jej zachránia život pri niekoľkých pokusoch o atentát. Obi-Wan má za úlohu zistiť identitu a motívy atentátnikov, zatiaľčo mladý Anakin stráži Padmé na Naboo, kde sa do seba zamilujú.

Kenobi pri pátraní po nájomnom vrahovi objaví obrovskú armádu klonov na planéte Kamino. Genetickou predlohou pre klonovaných vojakov je práve nájomný vrah Jango Fett, ktorý spolu so synom Boba Fett unikne na opustenú planétu Geonosis.

Medzičasom Anakin trpí nočnými morami a víziami o smrti svojej matky. Preto spolu s Padmé letia na jeho rodnú planétu Tatooine. Nevlastný brat Owen Lars a nevlastný otec Cliegg Lars mu oznámia, že jeho matku Shmi  uniesol lokálny kmeň Tuskenov a pravdepodobne je mŕtva. Anakin ju na vlastnú päsť hľadá v púšti. Po tom, ako ju nájde a ona mu umučená umrie v náručí, zmasakruje celý kmeň Tuskenov vrátane žien a detí. Sklamaný, že napriek svojej moci zabíjať nedokázal svoju mamu zachrániť, nebezpečne zatúži po moci nad životom a smrťou.

Na planéte Geonosis nájde Obi-Wan armádu droidov pod vedením Obchodnej federácie a grófa Dooku a sa snaží varovať Anakina a radu Jediov. Pri snahe zachrániť Obi-Wana padnú do zajatia aj Padmé s Anakinom. Vyslobodiť ich príde obrovská armáda klonov vedená skúsenými Jedi Majstrami Mace Windu a Yoda. Práve Yoda v poslednej chvíli zachráni Anakina a Obi-Wana pred mocným grófom Dooku v legendárnom súboji so svetelnými mečmi. Grófovi sa podarí utiecť z Geonosis aj s plánmi pripravovanej superzbrane – Hviezdy Smrti, ktoré odprezentuje svojmu učiteľovi Darthovi Sidiusovi.

Anakin sa po všetkých udalostiach spojených s vypuknutím vojny, smrťou matky a stratou ruky v závere filmu tajne zosobáši s Padmé Amidalou. Svedkami sú roboti C-3PO a R2-D2.

Star Wars - Epizóda 2 : Attack of the clones

Zaujímavosti o Epizóde 2:

  • Film z významnej časti (až 80%) pozostáva z počítačových animácií (CGI – Computer Generated Imagery). Herci tak väčšinu času hrali pred jednofarebnou stenou.
  • Aj keď je natočený ako piaty v poradí, v chronologickom poradí je len druhý. Ako jeden z mála StarWars filmov nezarobil v USA najviac v roku svojho uverejnenia, predbehol  ho Spiderman.
  • Natáčalo sa nielen v štúdiách v Austrálii, ale aj na púšti v Tunise, v španielskej Seville na námestí Plaza de España, či v Taliansku (pri jazere Como a v Kráľovskom paláci v Caserte).

 

Pozrite si aj vystrihnuté a neopodarené scény z epizódy 2 – útok klonov

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

10 + three =

Send this to friend