Vozidlá, lode a zbrane

X-wing starfighter – stíhačky Rebelov

X-WING STARFIGHTER

Stíhačka X-Wing Starfighter s označením T-65s je dlhá 12,5 metra a pripomína svojimi 4 krídlami písmeno X. Lietadlo vybavené 4 fúznymi motormi dosahovalo rýchlosť do 1050 km/h. Pilotom rebelov tak ponúkala skvelý pomer rýchlosti a palebnej sily vďaka 4 laserovým kanónom a 2 protónovým torpédam. Bola to výborne vybavená vesmírna loď s možnosťou hyperdrive cestovania na dlhé trate rýchlosťou svetla. Napriek skvelej manévrovateľnosti často vyžadovali piloti asistenciu astromech droidov, akými boli v originálnej trilógii napríklad R2D2.

Univerzálnosť starfighterov sa osvedčila vo viacerých bitkách Rebelov proti Impériu. Vďaka relatívne malým rozmerom a rýchlosti dokázali X-wingy bojovať aj s malými a rýchlymi TIE fighter stíhačkami a napriek tomu dokázali ničiť a bombarodovať aj väčšie ciele a vesmírne základne.

Rozhodujúce okamihy týchto ikonických vesmírnych stíhačiek boli pri zničení Hviezdy Smrti, kde pilotoval Luke Skywalker.

X-wing zaujímavosti

  • Originálny model T-65 použitý pri filmovaní Star Wars IV: Nová nádej sa pri aukcii v Hollywoode predal za $160,000
  • Pôvodne boli stíhačky navrhnuté pre impérium, ale Incom poskytol plány rebelom
  • Okrem Luka Skywalkera je jediným pilotom X-wingu, ktorý prežil v originálnej trilógii vo všetkých dieloch Wedge Antilles

RESISTANCE X-WING

Vylepšená verzia stíhačky Incom T-70 X-wing s malým faceliftom a vyššou rýchlosťou ako jej predchodca Starfighter. V epizóde 7 sa objavuje upravená tmavá stíhačka s označením Čierny líder, ktorú pilotuje veliteľ Poe Dameron.

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

15 + twenty =

Send this to friend