Postavy, Sith

Darth Sidious – Cisár Palpatine

Darth Sidious a na verejnosti známy ako Palpatine je postava zo ságy hviezdnych vojen. Objavuje sa takmer vo všetkých epizódach a je posledný element tisícročného plánu Sithov dostať sa k moci nad galaxiou.

Sheev Palpatine z Naboo

Rodák z Naboo šlachtickej rodine už od mala vyčnieval z davu. Ako teenager ho stretáva obchodník Hego Damask. Člen intergalaktického bankového klanu z rasy Muun je zároveň Sith Darth Plagueis. Mladého Palpatina zmanipuluje aby vyvraždil svoju rodinu a poddal sa jeho učeniu temnej strany sily. Desiatky rokov žije v prestrojení dvojitý život. Sithský učeň a zároveň kariérista v politike. S pomocou vplyvného mentora Hega Damaska sa Sheev Palpatine stáva najprv veľvyslancom Naboo v senáte, kde sa po úspešných intrigách a machináciach prebojuje až na úplne čelo – Najvyšší kancelár galaktického Senátu.

Darth Sidious

Kým Plagueis skúmal tajomstvá midichloriánov a sily, Sidious politickými manipuláciami vyvoláva konflinkty a chaos v republike aj senáte. Popri tom školí mladého zabraka – Dartha Maula ako svoju tajnú zbraň. Po porážke Dartha Maula na Naboo sa mu podarí získať na svoju stranu bývalého Jedi rytiera, grófa Dooku. Vďaka mnohým aktivitám, ktoré financovali a plánovali s Plagueisom vyvolá vojnu klonov. Práve armádu klonov neskôr využije na elimináciu Jedi rytierov naprieč Galaxiou.

Po Dookuho porážke sa zamerá Palpatine na definitívne získanie Anakina Skywalkera na temnú stranu. Vďaka sľubom, že pomocou temnej strany sily dokáže Anakin zachrániť ľudí pred smrťou. Už pri smrti svojej matky porušil všetky pravidlá a neskôr podľahne strachu zo smrti Padmé a Anakin zradí rytierov Jedi. Anakin zachráni Palpatina, keď ho porazí a zatýka Mace Windu. V rozhodujúcum momente mu Anakin odsekne ruku a tak navždy spečatí svoj osud. Na oplátku Darth Sidious Anakina zachráni zmrzačeného po súboji s Obi-Wanom a do jeho učeníctva Sithov sa dostáva ako Darth Vader.

Cisár Palpatine

Bez rytierov Jedi sa Palpatine samozvane vyhlási za cisára celej galaxie. Spolu s Darthom Vaderom vytvoria ohromnú vojenskú silu, ktorej desaťročia nemá kto odolávať. Jeho politický šarm opadol a Galaxiu drží pod svojou vládou najmä násilím a symbolmi teroru. Jeho vláda sa začína pomaly rúcať najmä po porážke v bitke o Yavin, keď rebeli na čele s Lukom Skywalkerom zničia hviezdu Smrti.

V snahe získať Luka Skywalkera na svoju spraví Darth Sidious osudnú chybu, keď ho dobrovoľne priláka aby bojoval s Darthom Vaderom. Aj keď Luke sám nedokáže Palpatina poraziť, jeho otec Darth Vader sa na sklonku života zmení a syna zachráni. Naplní tak proroctvo, že práve Anakin Skywalker vráti rovnováhu do sily.

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.