Seriály

Prečo je seriál The Mandalorian taký úspešný?

Mandalorian - seriál Star Wars

V posledných mesiacoch minulého roka uzrelo svetlo sveta viacero seriálových premiér. Streamovacie služby sa predbiehajú, aby ponúkli čo najkvalitnejší zážitok. Tvorcovia seriálu The Mandalorian, ktorý je možné vidieť na Disney Plus, si môžu spokojne mädliť ruky. Ich dielo zo sveta Star Wars sa totiž pohodlne usadilo na tróne, keď sa už tri týždne po odvysielaní prvej časti stalo jednotkou na trhu.

Čo stojí za úspechom The Mandalorian a oplatí sa pozrieť ho?

Seriálový kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

Nadšencom kvalitnej seriálovej produkcie určite nie je neznámy počin Stranger Things. Vlani vyšla už tretia séria a podľa očakávaní sa vyšplhala na čelo rebríčku sledovanosti. Minimálne pokiaľ na scénu nevstúpil Mandalorian, ktorý si trón uzurpoval pre seba. Po viac než dvadsiatich týždňoch na prvom mieste bola sympatická detská zostava spolu s hviezdnou Winonou Ryder zosadená a na vrchol sa postavil vetrom ošľahaný lovec odmien v podaní Pedra Pascala.

Nie je to však iba o číslach sledovanosti (ktoré má Mandalorian, mimochodom, asi 30-krát lepšie než napríklad spomínané Strange Things, či Game of Thrones). Kritici a fanúšikovská verejnosť sú rovnako nadšení. Na IMDb má seriál po prvej sérii veľmi slušné hodnotenie 8,9 hviezdičiek (z 10) a na Rotten Tomatoes dokonca až 93%. Len pre porovnanie, GoT má po skončení vysielania 9,3 a 86%, zatiaľčo ST má 8,8 a 91%. Už teraz vidieť, že na scéne sa objavil seriózny konkurent.

Symbióza výkonov a príbehu

Za popularitou seriálu určite stojí aj výkon protagonistu, ktorého stvárnil Pedro Pascal. Toho ste mohli vidieť ako zmiju Oberyna Martella v spomínanom GoT, či ako agenta DEA v drogami opradenom Narcos. Atraktivite obsadenia pridávajú tiež Carl Weathers, známy predovšetkým rolou Apolla Creeda zo série Rocky, či Giancarlo Esposito, jeden z antagonistov v seriáli Breaking Bad.

via GIPHY

Gro priazne fanúšikov si však získala postavička hovorovo nazvaná Baby Yoda, ktorá je rovnakej rasy ako preslávený Jedi z filmovej série Star Wars. Na prvý pohľad roztomilé stvorenie je však ešte stále opradené rúškom tajomstva, čiže fanúšikovia stále nevedia, čo môžu očakávať. Masívna vlna popularity však hovorí sama za seba, Baby Yoda sa stal už aj protagnistom tzv. internetového meme.

Kľúč je aj v dávkovaní

Na rozdiel od Netflixu vysiela Disney Plus jednotlivé časti seriálu postupne, nie nárazovo v podobe celej zverejnenej série. To umožňuje tvorcom a producentom gradovať príbeh a necháva fanúšikov prahnúť po ďalšom dieli. Príbeh centrovaný na lovca odmien je správne napínavý, okorenený dávkou akcie, ale miestami aj humoru. Fanúšikovia boli zvedaví, čo bude nasledovať na obrazovkách po posledných Star Wars filmoch – odpoveď je tu.

Tí, ktorí sledovali napríklad Game of Thrones, sa môžu spočiatku čudovať dĺžke jednotlivých častí the Mandalorian. Tie majú od zhruba 29 do 38 minút. Aj to je jeden z dôvodov popularity, dej sa zbytočne nenaťahuje a vatu bádať iba miestami. Doplňte kvalitnú hudbu a špičkové vizuály a máte recept na úspech

Prvá séria má osem častí, pričom posledná bola na Disney Plus odvysielaná 27. decembra minulého roka. Zoznámenie trvalo necelý mesiac a pol, no už za tak krátku dobu si seriál získal haldy fanúšikov.

Čo bude ďalej? Samozrejme druhá séria. Tá má mať premiéru koncom roka 2020 a očakávania verejnosti sú obrovské. Prvá séria totiž nastavila laťku vysoko a zostáva nám teda iba čakať, čo tento rok prinesie.

Nech vás sila sprevádza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.